Népi kalendárium
Melyik a gonoszjáró nap? Mit jósolnak a napok, a természeti jelenségek? Mit jelent, ha megszólal a pacsirta?
Őseink sok-sok megfigyelését, tapasztalatát már-már elfeledjük, ezért új rovatot indítottunk a Jósda.hu jobb oldalán, a második oszlopban: a Népi kalendáriumot. Itt megtalálják a következő napok ősi magyar névnapjait, eseményeit vagy időjósló természeti jelenségeit is. Április első napjáról kiderül, hogy miért is ez a bolondok napja.
A következő hét napra ezt írja a Jósda.hu népi kalendáriuma:
(A cikk a hírdetés után folytatódik)
Kikelet Hava (március)
4. napja
Hurtuba - Besenyô név, Seruzád fôasszony hadnagya.
Kázmér napja, a férfinév a lengyel eredetû Kazimír férfinév magyaros alakja.
A patkányûzés napjaként is emlegették. A gabonatárolókat ebben az idôben takarítják, készítik elô az új termés befogadására. Télen a mezôrôl befészkelôdött rágcsálókat rossz lábasok, vödrök veregetésével, hangoskodással próbálták kiûzni. Fontos szerepük volt ebben a gyerekeknek, mivel versenyezniük kellett, ki tud több dögöt felmutatni a nap végére. Természetesen a jutalom sem maradhatott el. A legeredményesebb gyerek gyújthatta meg azt a máglyát, melyet a sok szemétbôl raktak az udvar végében.
Március elsô hete napjainak idôjárással kapcsolatos jóslása:
Ha ez az idôszak esôs, havas volt, az aratás megkezdését, arra felkészülését eltolták egy héttel.
Kikelet Hava (március)
5. napja
Adorján - Hadrianus, "Hadria városából való férfi".
Nagyb?jt els? vasárnapja.
Nikodémiai Szent Adorján (Adrianus) napja, a férfinév az Adrián név régi magyar alakváltozata. Jelentése: (a Velence tartományban levô) Hadria városából való, azaz: hadriai.
Lisszabon városának, valamint a katonák, börtönôrök, hóhérok, kovácsok, követek védôszentjének ünnepe.
Kikelet Hava (március)
6. napja
Nyestike - A nyest becézô alakja.
Inez napja, a név az Ágnes spanyol alakja, ami a görög eredetû nôi név, a hagnosz (régebbi alakban hagiosz) szóból származik. Jelentése: szûzies, tiszta, szemérmes.
Kikelet Hava (március)
7. napja
Baján - Avar fejedelem 565-ben, "bán, vezér", "gazdag".
Tamás napja, a férfinév arámi eredetû szó, a Teomo névbôl származik, jelentése: iker, csodálatos. A görögök vették át Thomasz formában, mivel a görögben volt egy ilyen alakú szó, csodálatos jelentéssel.
Sok más nap mellett, ez a nap is szerelemjósló. Ha a lány azt akarja tudni, merrôl jön a vôlegénye, akkor Szent Tamás napjának éjjelén zörgesse meg a kaput, s amerrôl vastagabb kutyaugatás hallatszik, onnan várhatja.
Kikelet Hava (március)
8. napja
Zoltán, Zsolt, Szoltán - Árpád fia Anonymusnál, "Fejedelem".
Zoltán napja, régi magyar személynév. Az ótörök sultan, soltan szóból származik, az ótörökbe az arabból érkezett, eredetileg sz-szel ejtették. Jelentése: uralkodó, fejedelem.
Kikelet Hava (március)
9. napja
Csepel - Árpád kun vezér lovászmestere Anonymusnál, "tisztázatlan" Törk."sötét színû".
Franciska napja, a latin eredetû nôi név, a latin Franciscus (Ferenc) név nôi párja.
Azt tartják a bácskai meg a baranyai öregek, hogy amilyen id?járás uralkodik Franciska napján, olyan lesz egész márciusban.
Kikelet Hava (március)
10. napja
Seruzád - Besenyô fôasszony.
A Negyven vértanú, a toroczkai nép ajkán Negyven Szentek napja. A pogány Licinius Nagy Konstantin vetélytársa és a birodalom keleti részeinek ura volt. Alatta negyven római keresztény katona szenvedett ezen a napon Sebaste városában jeges vízbe vetve, vértanúhalált (320).
Ha ezen a napon fagy, akkor göcseji néphit szerint még negyven napig lehet a fagytól tartani.